Okulary przeciwsłoneczne. Czy warto kupować je na ulicy?


Gdy przychodzi wiosna, a tuż po niej lato, okulary przeciwsłoneczne stają się akcesorium, bez którego wiele osób nie opuszcza domu. To bardzo dobry nawyk. Ochrona oczu przed oślepiającym słońcem pozwali nam cieszyć się ich zdrowiem przez wiele, wiele lat. Stoiska z okularami wyrastają na ulicach jak grzyby po deszczu, można je też kupić w kioskach, supermarketach i na stacja benzynowych. (więcej…)

Okulary przeciwsłoneczne są nieodłącznym elementem letniego imagu. Pamiętajmy, że tylko okulary kupione w dobrym salonie optycznym gwarantują nam odpowiednią ochronę oczu. Producenci oferują wiele rozmiarów i kolorów okularów, każdy może więc znaleźć coś dla siebie. Okulary mogą różnić się od siebie między innymi kolorem soczewek. Czy ma on jakikolwiek wpływ na to, jak używa się danych okularów, czy nie? Sprawdźmy. (więcej…)

Dużo mówi się o tym, że osoby uprawiające sport powinny zakładać na ten czas soczewki kontaktowe, a nie zwykłe okulary. Wielu sportowców twierdzi jednak, że w okularach im wygodnie i nie widzą potrzeby kupowania soczewek. Jak więc ma się uprawianie sportu do soczewek i okularów? (więcej…)

Wiele osób noszących okulary czasami zastanawia się nad tym, by spróbować soczewek kontaktowych. Słyszały one to, że soczewki są bardzo wygodne i pozwalają np. na komfortowe uprawianie sportu, ale nigdy nie miały ich w rękach. Co warto wiedzieć o soczewkach kontaktowych? (więcej…)

Panie noszące okulary korekcyjne często zastanawiają się, jakie oprawki wybrać. Co jakiś czas do kolekcji czołowych producentów powracają oprawki w panterkę. I chociaż wiele osób twierdzi, że deseń ten modny był kilka dekad temu, w ostatnich latach powraca na wybiegi domów mody wzbudzając powszechny zachwyt. (więcej…)

Wiele osób kupując swoje pierwsze okulary nawet nie wie, od jakich modeli oprawek zacząć przymierzanie. W dobrym salonie optycznym wybór zazwyczaj jest ogromny. Oczywiście oprawki powinno się dobierać według własnego gustu i zdecydować finalnie na te, w których czujemy się najlepiej. Kształt oprawek powinien pasować do rysów twarzy, a ich kolor do naszego typu urody. (więcej…)

Gdy przychodzi lato wszyscy cieszymy się z ciepła, długiego dnia i możliwości spędzania czasu na zewnątrz. Jednak mocne słońce solidnie nadwyręża nasze oczy. Wiele osób w ogóle nie nosi w tym czasie okularów przeciwsłonecznych, gdyż o nich zapomina, nie lubi ciągle ich wkładać i zdejmować czy twierdzi, że źle w nich wygląda. (więcej…)

Osoby, które dużo pracują przy komputerze, często mają problemy ze wzrokiem. Wiele z nich broni się przed okularami i robią wszystko, by nie musieć ich nosić na co dzień. Wydaje im się, że okulary są niewygodne i niepraktyczne. Postępując w ten sposób robią sobie jednak krzywdę. Praca bez okularów jeszcze bardziej pogłębia wadę wzroku. Dlatego też przy niewielkiej wadzie część osób może mieć przepisane okulary tylko do pracy przy komputerze.

Komfort i wygoda

Okulary do komputera zdecydowanie poprawiają komfort pracy. Osoba, która założy oprawki na nos, wreszcie widzi na monitorze wszystko wyraźnie, bez pochylania się do przodu i mrużenia oczu. Dzięki pracy w okularach wielu ludzi przestaje boleć głowa. Pracownicy dzięki wyraźnemu widzeniu popełniają mniej błędów i są bardziej wydajni. Przy małej wadzie wzroku okularów nie trzeba nosić cały czas, odchodząc od komputera można więc je zostawić na biurku. Często jednak okazuje się, że okulary tak poprawiają komfort życia, że osoba je nosząca zaczyna je nosić coraz częściej, aż w końcu „dorasta” do ich regularnego noszenia.

W domu, w aucie

Gdy dana osoba przekona się, że praca przy komputerze w okularach jest o wiele wygodniejsza, z reguły próbuje robić w okularach różne inne rzeczy. Nieraz okazuje się bowiem, że czytanie książki wieczorem we własnym łóżku lub rozwiązywanie krzyżówki na działce znów zaczyna sprawiać przyjemność. Kierowcy próbują założyć okulary podczas powrotu do domu z pracy. Przekonują się wtedy, że lepiej widząc drogę czują się za kierownicą bezpieczniej i pewniej. Okulary poprawiają też komfort wypoczynku. Wygodniej się ogląda w nich telewizję czy gra na konsoli bez potrzeby mrużenia oczu. Dlatego też okulary do komputera często nie służą tylko do pracy, ale również wielu innych czynności. Zazwyczaj ich właściciele szybko przekonują się, o ile wygodniej wykonuje się w nich najprostsze czynności i gdy przychodzi dla nich pora na okulary na stałe, już nie buntują się tak bardzo, jak na początku.

W dzisiejszych czasach wiele małych dzieci musi nosić okulary. W przypadku maluchów jest to problematyczne, gdyż szkrab nie rozumie jeszcze, że ten niewygodny gadżet na jego nosie służy jego zdrowiu i dzieci często buntują się przeciw noszeniu okularów. Co zrobić, by maluch polubił swoje okulary?

Badanie wzroku

Wybierają się z dzieckiem na badanie wzroku poszukajmy doświadczonego gabinetu cieszącego się dobrą opinią. Od tego, jak bardzo dziecko zaangażuje się we współpracę z okulistą zależy, jak dobrze dobrane będą jego okulary. Lekarze z dużym doświadczeniem mają odpowiednie podejście do dzieci, ale również odpowiedni do przeprowadzenia badań sprzęt. Dla maluchów, które jeszcze nie znają literek, stworzone są specjalne tablice okulistyczne, na których znajdują się zwierzątka lub inne dobrze znane im kształty. Lekarz powinien wytłumaczyć dziecku, na czym będzie polegało badanie i stale zachęcać je do współpracy, nawet jak maluszek zacznie się już nudzić na fotelu.

Dobór oprawek

Wybierając oprawki dla dziecka najlepiej jest robić to razem z nim. Pozwólmy maluchowi podjąć decyzję, dzięki temu istnieje duża szansa, że dziecko chętnie będzie nosiło na nosie swoje okulary. Będąc u optyka, poprośmy go o dziecięce oprawki do przymierzenia, najlepiej w tych kolorach, które dziecko uwielbia. Razem możemy wybrać też ładne pudełeczko na okulary. Zanim odbierzemy gotowe okulary, przygotujmy dziecko na to, że będzie musiało je nosić. Tłumaczmy mu, że dzięki temu będzie miało zdrowe oczka, obejrzyjmy razem z nim kilka bajek, w których główny bohater też nosi okulary. Pobawmy się misiami, zbadajmy im razem wzrok i przygotujmy dla nich okulary z papieru. Uczmy dziecko też tego, że okulary są jego prywatną rzeczą i nie powinien dawać ich kolegom do zabawy. Gdy już odbierzemy okulary i maluch będzie zapominał ich zakładać, cierpliwie przypominajmy mu o tym. Nie krzyczmy na dziecko, gdyż tylko zrazi się do okularów i będzie traktowało je jako przykry obowiązek, a nie element codzienności.

Kim jest OPTOMETRYSTA ?

Jest to specjalista , który ukończył studia z zakresu optometrii.

Zajmuje się prawidłowym doborem korekcji okularowej oraz soczewkowej. Optometrysta może wstępnie ocenić zdrowie narządu wzroku i w razie potrzeby wskazać na konieczność udania się do okulisty na dodatkowe badania.

Optometrysta nie jest lekarzem i nie leczy schorzeń układu wzrokowego. Jest to zawód medyczny należący do systemu ochrony zdrowia. Kwalifikacje optometrysty możemy zweryfikować na przykład za pomocą Numeru Optometrysty, przyznawanego przez Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki, jedynie tym optometrystom, którzy uzyskali dyplom potwierdzający posiadanie odpowiednich kwalifikacji.

Optometrysta pomoże również dobrać pomoce dla osób słabowidzących oraz zaplanuje i przeprowadzi terapię widzenia w przypadku problemów z widzeniem obuocznym.