Wielki powrót oprawek w panterkę


Panie noszące okulary korekcyjne często zastanawiają się, jakie oprawki wybrać. Co jakiś czas do kolekcji czołowych producentów powracają oprawki w panterkę. I chociaż wiele osób twierdzi, że deseń ten modny był kilka dekad temu, w ostatnich latach powraca na wybiegi domów mody wzbudzając powszechny zachwyt. (więcej…)

Wiele osób kupując swoje pierwsze okulary nawet nie wie, od jakich modeli oprawek zacząć przymierzanie. W dobrym salonie optycznym wybór zazwyczaj jest ogromny. Oczywiście oprawki powinno się dobierać według własnego gustu i zdecydować finalnie na te, w których czujemy się najlepiej. Kształt oprawek powinien pasować do rysów twarzy, a ich kolor do naszego typu urody. (więcej…)

Gdy przychodzi lato wszyscy cieszymy się z ciepła, długiego dnia i możliwości spędzania czasu na zewnątrz. Jednak mocne słońce solidnie nadwyręża nasze oczy. Wiele osób w ogóle nie nosi w tym czasie okularów przeciwsłonecznych, gdyż o nich zapomina, nie lubi ciągle ich wkładać i zdejmować czy twierdzi, że źle w nich wygląda. (więcej…)

Osoby, które dużo pracują przy komputerze, często mają problemy ze wzrokiem. Wiele z nich broni się przed okularami i robią wszystko, by nie musieć ich nosić na co dzień. Wydaje im się, że okulary są niewygodne i niepraktyczne. Postępując w ten sposób robią sobie jednak krzywdę. Praca bez okularów jeszcze bardziej pogłębia wadę wzroku. Dlatego też przy niewielkiej wadzie część osób może mieć przepisane okulary tylko do pracy przy komputerze.

Komfort i wygoda

Okulary do komputera zdecydowanie poprawiają komfort pracy. Osoba, która założy oprawki na nos, wreszcie widzi na monitorze wszystko wyraźnie, bez pochylania się do przodu i mrużenia oczu. Dzięki pracy w okularach wielu ludzi przestaje boleć głowa. Pracownicy dzięki wyraźnemu widzeniu popełniają mniej błędów i są bardziej wydajni. Przy małej wadzie wzroku okularów nie trzeba nosić cały czas, odchodząc od komputera można więc je zostawić na biurku. Często jednak okazuje się, że okulary tak poprawiają komfort życia, że osoba je nosząca zaczyna je nosić coraz częściej, aż w końcu „dorasta” do ich regularnego noszenia.

W domu, w aucie

Gdy dana osoba przekona się, że praca przy komputerze w okularach jest o wiele wygodniejsza, z reguły próbuje robić w okularach różne inne rzeczy. Nieraz okazuje się bowiem, że czytanie książki wieczorem we własnym łóżku lub rozwiązywanie krzyżówki na działce znów zaczyna sprawiać przyjemność. Kierowcy próbują założyć okulary podczas powrotu do domu z pracy. Przekonują się wtedy, że lepiej widząc drogę czują się za kierownicą bezpieczniej i pewniej. Okulary poprawiają też komfort wypoczynku. Wygodniej się ogląda w nich telewizję czy gra na konsoli bez potrzeby mrużenia oczu. Dlatego też okulary do komputera często nie służą tylko do pracy, ale również wielu innych czynności. Zazwyczaj ich właściciele szybko przekonują się, o ile wygodniej wykonuje się w nich najprostsze czynności i gdy przychodzi dla nich pora na okulary na stałe, już nie buntują się tak bardzo, jak na początku.

W dzisiejszych czasach wiele małych dzieci musi nosić okulary. W przypadku maluchów jest to problematyczne, gdyż szkrab nie rozumie jeszcze, że ten niewygodny gadżet na jego nosie służy jego zdrowiu i dzieci często buntują się przeciw noszeniu okularów. Co zrobić, by maluch polubił swoje okulary?

Badanie wzroku

Wybierają się z dzieckiem na badanie wzroku poszukajmy doświadczonego gabinetu cieszącego się dobrą opinią. Od tego, jak bardzo dziecko zaangażuje się we współpracę z okulistą zależy, jak dobrze dobrane będą jego okulary. Lekarze z dużym doświadczeniem mają odpowiednie podejście do dzieci, ale również odpowiedni do przeprowadzenia badań sprzęt. Dla maluchów, które jeszcze nie znają literek, stworzone są specjalne tablice okulistyczne, na których znajdują się zwierzątka lub inne dobrze znane im kształty. Lekarz powinien wytłumaczyć dziecku, na czym będzie polegało badanie i stale zachęcać je do współpracy, nawet jak maluszek zacznie się już nudzić na fotelu.

Dobór oprawek

Wybierając oprawki dla dziecka najlepiej jest robić to razem z nim. Pozwólmy maluchowi podjąć decyzję, dzięki temu istnieje duża szansa, że dziecko chętnie będzie nosiło na nosie swoje okulary. Będąc u optyka, poprośmy go o dziecięce oprawki do przymierzenia, najlepiej w tych kolorach, które dziecko uwielbia. Razem możemy wybrać też ładne pudełeczko na okulary. Zanim odbierzemy gotowe okulary, przygotujmy dziecko na to, że będzie musiało je nosić. Tłumaczmy mu, że dzięki temu będzie miało zdrowe oczka, obejrzyjmy razem z nim kilka bajek, w których główny bohater też nosi okulary. Pobawmy się misiami, zbadajmy im razem wzrok i przygotujmy dla nich okulary z papieru. Uczmy dziecko też tego, że okulary są jego prywatną rzeczą i nie powinien dawać ich kolegom do zabawy. Gdy już odbierzemy okulary i maluch będzie zapominał ich zakładać, cierpliwie przypominajmy mu o tym. Nie krzyczmy na dziecko, gdyż tylko zrazi się do okularów i będzie traktowało je jako przykry obowiązek, a nie element codzienności.

Kim jest OPTOMETRYSTA ?

Jest to specjalista , który ukończył studia z zakresu optometrii.

Zajmuje się prawidłowym doborem korekcji okularowej oraz soczewkowej. Optometrysta może wstępnie ocenić zdrowie narządu wzroku i w razie potrzeby wskazać na konieczność udania się do okulisty na dodatkowe badania.

Optometrysta nie jest lekarzem i nie leczy schorzeń układu wzrokowego. Jest to zawód medyczny należący do systemu ochrony zdrowia. Kwalifikacje optometrysty możemy zweryfikować na przykład za pomocą Numeru Optometrysty, przyznawanego przez Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki, jedynie tym optometrystom, którzy uzyskali dyplom potwierdzający posiadanie odpowiednich kwalifikacji.

Optometrysta pomoże również dobrać pomoce dla osób słabowidzących oraz zaplanuje i przeprowadzi terapię widzenia w przypadku problemów z widzeniem obuocznym.

 

Większość dobrych salonów optycznych oferuje markowe okulary znanych domów mody, jak i zwykłe modele. Markowe oprawki potrafią osiągać wysokie ceny i wiele osób zastanawia się, czy warto jest płacić duże kwoty „tylko” za znany logotyp na ich boku. Jednak dobra marka okularów to nie tylko prestiż, ale również szereg innych zalet, które kupuje klient.

Jakość

Wybierając oprawki znanej marki kupujemy przede wszystkim najwyższą jakość wykonania danego produktu. Marki takie jak Versace czy Doce&Gabbana nie mogą pozwolić sobie za rysy na wizerunku spowodowane wypuszczeniem na rynek produktu wątpliwej jakości. Wybierając okulary od znanego producenta możemy być pewni, że materiały użyte do produkcji są trwałe, wytrzymałe i posłużą nam przez wiele lat. Mamy gwarancję, że optyk będzie mógł solidnie osadzić w nich szkła, a podczas użytkowania oprawek żadna śrubka nie odpadnie po krótkim czasie. Znane marki dbają o to, aby okulary były wygodne w noszeniu. Zauszniki i część opierająca się na nosie są zawsze idealnie wyprofilowane, żadna część okularów nie ma prawa obcierać nosa czy ugniatać delikatnej skóry za uszami. Jakość wyrobów dobrych mare widać nawet po takich detalach jak opakowanie okularów. Znane marki dbają nawet o to, by pudełko na okulary sprzedawane w komplecie było solidne i mocne, wyścielone miękkim materiałem nie rysującym szkieł.

Design

Okulary od czołowych producentów ze świata mody to oczywiście zawsze modny design. Wszystkie oprawki projektowane są przez specjalistów w tej branży, a nowe kolekcje zawsze uwzględniają bieżące trendy. Każda marka stara się, by w jej ofercie pojawiały się różne style oprawek, pasujące do różnych typów urody. Nawet najprostsze czarne oprawki z dobrego domu mody przeważnie mają w sobie coś unikatowego, co na pierwszy rzut oka odróżnia je od zwykłych plastikowych okularów no-name. Bardziej wysublimowane oprawki, jak np. we wzór panterki zrobione są tak, aby nie wyglądały kiczowato, lecz przywodziły na myśl ponadczasową elegancję i styl.

Okulary to zakup na kilka lat. Jeśli planujemy wybrać dobrej jakości, markowe oprawki, ich cena wzrośnie, tym bardziej warto więc postarać się, by stworzyć produkt idealnie dopasowany do siebie. Jak to zrobić?

Badanie wzroku

Główną funkcją okularów jest poprawa komfortu widzenia. Dlatego też najwięcej czasu na dobór okularów powinniśmy poświęcić u optyka dobierając szkła. Nie należy robić tego w pośpiechu „po drodze do pracy”. Im lepiej optyk zbada naszą wadę i dobierze szkła, tym większy komfort w codziennym życiu dadzą nam okulary. Dobrym pomysłem jest szczera współpraca z optykiem podczas badania wzroku. Powinno się szczerze odpowiadać na pytania i zgłaszać mu wszelkie problemy ze wzrokiem, które występują podczas danego badania. Warto wybrać dobry salon aby mieć pewność, że szkła zostaną dopasowane rzetelnie do naszej wady. Jeśli od razu zdecydujemy się na zakup pierwszych w swoim życiu szkieł kontaktowych, obsługa w dobrym salonie przeprowadzi nam również szybkie szkolenie jak zakładać je na oczy, jak zdejmować i jak odpowiednio przechowywać.

Dobór oprawek

Przyjemniejszą, chociaż niestety nie łatwiejszą częścią, jest dobór oprawek. Istnieją co prawda pewne ogólne zasady mówiące o tym, jaki kształt oprawek pasuje do danego typu urody, jednak nie zawsze się one sprawdzają. Do drobnych i delikatnych twarzy przeważnie nie pasują ciężkie, grube oprawki, chociaż i tu nie raz można się mile zaskoczyć. Wybór kolejnych okularów z reguły jest łatwiejszy niż pierwszych: nosząca je osoba mniej więcej wie już czego szukać na półkach. Jeśli chodzi o kolorystykę, najbardziej popularne są uniwersalne czarne oprawki, pasujące do każdego stroju. Jednak osoby, które w pracy nie muszą codziennie spełniać najwyższych standardów elegancji mogą poszaleć z kolorystyką. Do wyboru jest wiele modeli od rożnych producentów. Warto po prostu przymierzać różne kształty w różnych kolorach, aż trafi się na coś, co wyjątkowo przypadnie nam do gustu. Po wybór oprawek warto wybrać się ze bliską osobą, która w razie wątpliwości doradzi nam, co według niej lepiej do nas pasuje.

Osoby noszące okulary wiedzą, jakim wyzwaniem jest zmiana oprawek raz na kilka lat. Z jednej strony coś by chciały zmienić, może ich kształt, a może kolor. Z drugiej strony są tak przyzwyczajone do starych okularów, że każde inne wydają się nieodpowiednie. Gdy nawet wiedzą już, jaki mniej więcej fason oprawek pasuje do ich rysów twarzy, pozostaje problem koloru. Jak łatwo się można domyślić, czarne oprawki pasują do większości rzeczy. Jednak kolorowe są oryginalne i nietuzinkowe. Na co warto się zatem zdecydować?

Uniwersalny czarny

Oprawki okularowe w czarnym kolorze są bardzo eleganckie, bezpretensjonalne i pasują do wszystkiego. Są idealnym wyborem dla osób, które w pracy muszą mieć nienaganną, profesjonalną prezencję. Pasują w zasadzie do wszystkiego: i do eleganckiego garnituru lub sukienki, jak również do zwykłych dżinsów i t-shirtu. Czarne oprawki pasują również do każdego koloru… oczu. Nie ma więc problemu, że chociaż kolor oprawek wydaje się ładny, źle komponuje się z urodą osoby je noszącej. Kolor czarny to również duży komfort dla pań jeśli chodzi o makijaż. Kolor kredki czy cieni do oczu, a nawet szminki na ustach nie będzie się z niczym gryzł. Jeśli więc ktoś nie jest fanem dobierania codziennie nowych stylizacji, czarne oprawki są dla niego idealnym wyborem.

Kolory!

Kolorowe oprawki są ciekawsze niż czarne. Kolor powinien być dopasowany do urody danej osoby: do jej koloru włosów, oczu i karnacji. Ognista czerwień jest bardzo ładna, jednak może nie być najlepszym pomysłem dla bladej blondynki. Myśląc o kolorowych oprawkach nie trzeba bać pod uwagę tylko żywych, wyraźnych odcieni. Równie ciekawe mogą być ciemne szarości, beże i granaty, które subtelnie odbiegają od czerni, jednak cały czas są eleganckie. Wybierając kolorowe oprawki należy pamiętać o swoim stylu ubierania się. Jeśli ktoś uwielbia róż, nie powinien decydować się na pomarańczowe oprawki, które nie będą pasowały do większości ubrań. Należy wybrać raczej kolor, który świetnie skomponuje się z większością garderoby.

Większość osób z wadą wzroku swoją przygodę z lepszym widzeniem przeważnie zaczyna z okularami. Jednak po jakimś czasie ich noszenia „okularnicy” dostrzegają szereg niedogodności, jakie przysparza dodatkowa para oczu: patrzenie przez szkła w deszczu jest niekomfortowe, zdarza się, że okulary parują lub oprawki nie pasują kolorystycznie do ulubionej sukienki. Osoby noszące okulary zaczynają się wtedy interesować soczewkami kontaktowymi. Co jest lepsze: soczewki, czy okulary?

Soczewki

Soczewki kontaktowe mają wielu fanów. Kiedy już przebrnie się przez niemiły etap nauki wkładania i wyjmowania ich z oka, stają się praktycznie jego częścią. Dzięki soczewkom można komfortowo uprawiać sport. Nie ma obawy, jak w wypadku okularów, że delikatne oprawki zniszczą się lub pęknie któreś ze szkieł. Soczewki nie podskakują na nosie, ani się z niego nie zsuwają. Soczewki dają wiele komfortu jeśli chodzi o urodę. Osoby z dużą wadą wzroku do niedawna skazane były na okulary z grubymi szkłami, potocznie nazywanymi „denkami od butelek”. Dzięki soczewkom nie są na nie skazane. Soczewki również świetnie sprawdzają się u pań, które na co dzień noszą kolorowe oprawki. W przypadku dużego wyjścia, gdy chcą założyć piękną sukienkę, do której nie pasuje kolor oprawek, po prostu zakładają soczewki. Dzięki nim mogą wyeksponować również perfekcyjnie zrobiony makijaż oczu. Jednak soczewki mają jeden minus. Są ciałem stałym, które nakłada się na delikatne oko, co nie jest dla niego najzdrowsze. Okuliści odradzają noszenie soczewek codziennie. Raz na jakiś czas powinno się dać oku odpocząć i ponosić okulary.

Okulary

Okulary są zdrowsze dla oka. Nie wymagają noszenia ze sobą płynu do ich przechowywania, raz kupione służą przez wiele lat. Wybierając oprawki warto poświęcić tej czynności sporo czasu, aby znaleźć te naprawdę dobrze trzymające się na nosie. Można je szybko założyć i zdjąć, nie trzeba podczas tej czynności pamiętać o zachowaniu higieny rąk. Oczywiście posiadają szereg wad, dla których raz na jakiś czas warto zmienić je na soczewki, jednak to właśnie okulary powinny być pierwszym ratunkiem przy wadzie wzroku.