Dlaczego do uprawiania sportu zaleca się soczewki kontaktowe?


Dużo mówi się o tym, że osoby uprawiające sport powinny zakładać na ten czas soczewki kontaktowe, a nie zwykłe okulary. Wielu sportowców twierdzi jednak, że w okularach im wygodnie i nie widzą potrzeby kupowania soczewek. Jak więc ma się uprawianie sportu do soczewek i okularów? (więcej…)

Wiele osób noszących okulary czasami zastanawia się nad tym, by spróbować soczewek kontaktowych. Słyszały one to, że soczewki są bardzo wygodne i pozwalają np. na komfortowe uprawianie sportu, ale nigdy nie miały ich w rękach. Co warto wiedzieć o soczewkach kontaktowych? (więcej…)

Panie noszące okulary korekcyjne często zastanawiają się, jakie oprawki wybrać. Co jakiś czas do kolekcji czołowych producentów powracają oprawki w panterkę. I chociaż wiele osób twierdzi, że deseń ten modny był kilka dekad temu, w ostatnich latach powraca na wybiegi domów mody wzbudzając powszechny zachwyt. (więcej…)

Wiele osób kupując swoje pierwsze okulary nawet nie wie, od jakich modeli oprawek zacząć przymierzanie. W dobrym salonie optycznym wybór zazwyczaj jest ogromny. Oczywiście oprawki powinno się dobierać według własnego gustu i zdecydować finalnie na te, w których czujemy się najlepiej. Kształt oprawek powinien pasować do rysów twarzy, a ich kolor do naszego typu urody. (więcej…)

Gdy przychodzi lato wszyscy cieszymy się z ciepła, długiego dnia i możliwości spędzania czasu na zewnątrz. Jednak mocne słońce solidnie nadwyręża nasze oczy. Wiele osób w ogóle nie nosi w tym czasie okularów przeciwsłonecznych, gdyż o nich zapomina, nie lubi ciągle ich wkładać i zdejmować czy twierdzi, że źle w nich wygląda. (więcej…)

Osoby, które dużo pracują przy komputerze, często mają problemy ze wzrokiem. Wiele z nich broni się przed okularami i robią wszystko, by nie musieć ich nosić na co dzień. Wydaje im się, że okulary są niewygodne i niepraktyczne. Postępując w ten sposób robią sobie jednak krzywdę. Praca bez okularów jeszcze bardziej pogłębia wadę wzroku. Dlatego też przy niewielkiej wadzie część osób może mieć przepisane okulary tylko do pracy przy komputerze.

Komfort i wygoda

Okulary do komputera zdecydowanie poprawiają komfort pracy. Osoba, która założy oprawki na nos, wreszcie widzi na monitorze wszystko wyraźnie, bez pochylania się do przodu i mrużenia oczu. Dzięki pracy w okularach wielu ludzi przestaje boleć głowa. Pracownicy dzięki wyraźnemu widzeniu popełniają mniej błędów i są bardziej wydajni. Przy małej wadzie wzroku okularów nie trzeba nosić cały czas, odchodząc od komputera można więc je zostawić na biurku. Często jednak okazuje się, że okulary tak poprawiają komfort życia, że osoba je nosząca zaczyna je nosić coraz częściej, aż w końcu „dorasta” do ich regularnego noszenia.

W domu, w aucie

Gdy dana osoba przekona się, że praca przy komputerze w okularach jest o wiele wygodniejsza, z reguły próbuje robić w okularach różne inne rzeczy. Nieraz okazuje się bowiem, że czytanie książki wieczorem we własnym łóżku lub rozwiązywanie krzyżówki na działce znów zaczyna sprawiać przyjemność. Kierowcy próbują założyć okulary podczas powrotu do domu z pracy. Przekonują się wtedy, że lepiej widząc drogę czują się za kierownicą bezpieczniej i pewniej. Okulary poprawiają też komfort wypoczynku. Wygodniej się ogląda w nich telewizję czy gra na konsoli bez potrzeby mrużenia oczu. Dlatego też okulary do komputera często nie służą tylko do pracy, ale również wielu innych czynności. Zazwyczaj ich właściciele szybko przekonują się, o ile wygodniej wykonuje się w nich najprostsze czynności i gdy przychodzi dla nich pora na okulary na stałe, już nie buntują się tak bardzo, jak na początku.

W dzisiejszych czasach wiele małych dzieci musi nosić okulary. W przypadku maluchów jest to problematyczne, gdyż szkrab nie rozumie jeszcze, że ten niewygodny gadżet na jego nosie służy jego zdrowiu i dzieci często buntują się przeciw noszeniu okularów. Co zrobić, by maluch polubił swoje okulary?

Badanie wzroku

Wybierają się z dzieckiem na badanie wzroku poszukajmy doświadczonego gabinetu cieszącego się dobrą opinią. Od tego, jak bardzo dziecko zaangażuje się we współpracę z okulistą zależy, jak dobrze dobrane będą jego okulary. Lekarze z dużym doświadczeniem mają odpowiednie podejście do dzieci, ale również odpowiedni do przeprowadzenia badań sprzęt. Dla maluchów, które jeszcze nie znają literek, stworzone są specjalne tablice okulistyczne, na których znajdują się zwierzątka lub inne dobrze znane im kształty. Lekarz powinien wytłumaczyć dziecku, na czym będzie polegało badanie i stale zachęcać je do współpracy, nawet jak maluszek zacznie się już nudzić na fotelu.

Dobór oprawek

Wybierając oprawki dla dziecka najlepiej jest robić to razem z nim. Pozwólmy maluchowi podjąć decyzję, dzięki temu istnieje duża szansa, że dziecko chętnie będzie nosiło na nosie swoje okulary. Będąc u optyka, poprośmy go o dziecięce oprawki do przymierzenia, najlepiej w tych kolorach, które dziecko uwielbia. Razem możemy wybrać też ładne pudełeczko na okulary. Zanim odbierzemy gotowe okulary, przygotujmy dziecko na to, że będzie musiało je nosić. Tłumaczmy mu, że dzięki temu będzie miało zdrowe oczka, obejrzyjmy razem z nim kilka bajek, w których główny bohater też nosi okulary. Pobawmy się misiami, zbadajmy im razem wzrok i przygotujmy dla nich okulary z papieru. Uczmy dziecko też tego, że okulary są jego prywatną rzeczą i nie powinien dawać ich kolegom do zabawy. Gdy już odbierzemy okulary i maluch będzie zapominał ich zakładać, cierpliwie przypominajmy mu o tym. Nie krzyczmy na dziecko, gdyż tylko zrazi się do okularów i będzie traktowało je jako przykry obowiązek, a nie element codzienności.

Kim jest OPTOMETRYSTA ?

Jest to specjalista , który ukończył studia z zakresu optometrii.

Zajmuje się prawidłowym doborem korekcji okularowej oraz soczewkowej. Optometrysta może wstępnie ocenić zdrowie narządu wzroku i w razie potrzeby wskazać na konieczność udania się do okulisty na dodatkowe badania.

Optometrysta nie jest lekarzem i nie leczy schorzeń układu wzrokowego. Jest to zawód medyczny należący do systemu ochrony zdrowia. Kwalifikacje optometrysty możemy zweryfikować na przykład za pomocą Numeru Optometrysty, przyznawanego przez Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki, jedynie tym optometrystom, którzy uzyskali dyplom potwierdzający posiadanie odpowiednich kwalifikacji.

Optometrysta pomoże również dobrać pomoce dla osób słabowidzących oraz zaplanuje i przeprowadzi terapię widzenia w przypadku problemów z widzeniem obuocznym.

 

Większość dobrych salonów optycznych oferuje markowe okulary znanych domów mody, jak i zwykłe modele. Markowe oprawki potrafią osiągać wysokie ceny i wiele osób zastanawia się, czy warto jest płacić duże kwoty „tylko” za znany logotyp na ich boku. Jednak dobra marka okularów to nie tylko prestiż, ale również szereg innych zalet, które kupuje klient.

Jakość

Wybierając oprawki znanej marki kupujemy przede wszystkim najwyższą jakość wykonania danego produktu. Marki takie jak Versace czy Doce&Gabbana nie mogą pozwolić sobie za rysy na wizerunku spowodowane wypuszczeniem na rynek produktu wątpliwej jakości. Wybierając okulary od znanego producenta możemy być pewni, że materiały użyte do produkcji są trwałe, wytrzymałe i posłużą nam przez wiele lat. Mamy gwarancję, że optyk będzie mógł solidnie osadzić w nich szkła, a podczas użytkowania oprawek żadna śrubka nie odpadnie po krótkim czasie. Znane marki dbają o to, aby okulary były wygodne w noszeniu. Zauszniki i część opierająca się na nosie są zawsze idealnie wyprofilowane, żadna część okularów nie ma prawa obcierać nosa czy ugniatać delikatnej skóry za uszami. Jakość wyrobów dobrych mare widać nawet po takich detalach jak opakowanie okularów. Znane marki dbają nawet o to, by pudełko na okulary sprzedawane w komplecie było solidne i mocne, wyścielone miękkim materiałem nie rysującym szkieł.

Design

Okulary od czołowych producentów ze świata mody to oczywiście zawsze modny design. Wszystkie oprawki projektowane są przez specjalistów w tej branży, a nowe kolekcje zawsze uwzględniają bieżące trendy. Każda marka stara się, by w jej ofercie pojawiały się różne style oprawek, pasujące do różnych typów urody. Nawet najprostsze czarne oprawki z dobrego domu mody przeważnie mają w sobie coś unikatowego, co na pierwszy rzut oka odróżnia je od zwykłych plastikowych okularów no-name. Bardziej wysublimowane oprawki, jak np. we wzór panterki zrobione są tak, aby nie wyglądały kiczowato, lecz przywodziły na myśl ponadczasową elegancję i styl.

Okulary to zakup na kilka lat. Jeśli planujemy wybrać dobrej jakości, markowe oprawki, ich cena wzrośnie, tym bardziej warto więc postarać się, by stworzyć produkt idealnie dopasowany do siebie. Jak to zrobić?

Badanie wzroku

Główną funkcją okularów jest poprawa komfortu widzenia. Dlatego też najwięcej czasu na dobór okularów powinniśmy poświęcić u optyka dobierając szkła. Nie należy robić tego w pośpiechu „po drodze do pracy”. Im lepiej optyk zbada naszą wadę i dobierze szkła, tym większy komfort w codziennym życiu dadzą nam okulary. Dobrym pomysłem jest szczera współpraca z optykiem podczas badania wzroku. Powinno się szczerze odpowiadać na pytania i zgłaszać mu wszelkie problemy ze wzrokiem, które występują podczas danego badania. Warto wybrać dobry salon aby mieć pewność, że szkła zostaną dopasowane rzetelnie do naszej wady. Jeśli od razu zdecydujemy się na zakup pierwszych w swoim życiu szkieł kontaktowych, obsługa w dobrym salonie przeprowadzi nam również szybkie szkolenie jak zakładać je na oczy, jak zdejmować i jak odpowiednio przechowywać.

Dobór oprawek

Przyjemniejszą, chociaż niestety nie łatwiejszą częścią, jest dobór oprawek. Istnieją co prawda pewne ogólne zasady mówiące o tym, jaki kształt oprawek pasuje do danego typu urody, jednak nie zawsze się one sprawdzają. Do drobnych i delikatnych twarzy przeważnie nie pasują ciężkie, grube oprawki, chociaż i tu nie raz można się mile zaskoczyć. Wybór kolejnych okularów z reguły jest łatwiejszy niż pierwszych: nosząca je osoba mniej więcej wie już czego szukać na półkach. Jeśli chodzi o kolorystykę, najbardziej popularne są uniwersalne czarne oprawki, pasujące do każdego stroju. Jednak osoby, które w pracy nie muszą codziennie spełniać najwyższych standardów elegancji mogą poszaleć z kolorystyką. Do wyboru jest wiele modeli od rożnych producentów. Warto po prostu przymierzać różne kształty w różnych kolorach, aż trafi się na coś, co wyjątkowo przypadnie nam do gustu. Po wybór oprawek warto wybrać się ze bliską osobą, która w razie wątpliwości doradzi nam, co według niej lepiej do nas pasuje.