optyk Kosiński

Dlaczego do uprawiania sportu zaleca się soczewki kontaktowe?

do uprawiania sportu zaleca się soczewki kontaktowe

Dużo mówi się o tym, że osoby uprawiające sport powinny zakładać na ten czas soczewki kontaktowe, a nie zwykłe okulary. Wielu sportowców twierdzi jednak, że w okularach im wygodnie i nie widzą potrzeby kupowania soczewek. Jak więc ma się uprawianie sportu do soczewek i okularów?

Okulary

Większość osób ćwiczących w okularach narzeka na dyskomfort. Twierdzą one, ze gdy nos się spoci, okulary zjeżdżają z niego i trzeba je co chwilę poprawiać. W sportach, które wymagają podskoków czy gwałtownych ruchów okulary często podskakują na nosie, a osoba je nosząca ma wrażenie, że za chwilę spadną. Podczas sportów uprawianych na zewnątrz okulary czasami parują. Gdy pada deszcz, przez szkła niewiele widać. W wielu dyscyplinach uciążliwe są oprawki okularów, które tworzą „martwy punkt” niepozwalający przyjrzeć się danemu miejscu. Wiele osób uważa jednak, że żaden z wymienionych problemów ich nie dotyczy. Pozostaje jednak jeszcze jedna ważna kwestia: okulary to gadżet znajdujący się blisko naszych oczu i twarzy. Może być bardzo niebezpieczny, jeśli coś nagle dociśnie nam go do twarzy (piłka podczas gry, gałąź podczas biegu czy jazdy konnej). Przy upadku, o który łatwo podczas uprawiania sportu, okulary mogą się zbić, a oprawki podrapać twarz. Dlatego właśnie podczas uprawiania sportu powinno się zakładać soczewki kontaktowe.

Soczewki

Soczewki dają zupełni inny komfort podczas uprawiania sportu. To dlatego, że niedługo po ich założeniu po prostu się o nich zapomina. Soczewki nie parują, nie widzi się przez nie gorzej podczas deszczu. Nie podskakują i nie ograniczają pola widzenia. Przede wszystkim są jednak bezpieczne dla twarzy i oczu. W razie upadku zostaną  na swoim miejscu, nie podrapią twarzy. Jedyne, o czym należy pamiętać to fakt, że soczewki zawsze należy zakładać i ściągać mając czyste ręce. Trzeba więc unikać odruchu ściągania ich zaraz po treningu, gdy jesteśmy spoceni i brudni. Dla osób, które zakładają je raz czy dwa w tygodniu, tylko na trening, idealnie sprawdzą się soczewki jednodniowe.