optyk Kosiński

Dobór oprawek do kształtu twarzy

okulary progresywne

Wiele osób kupując swoje pierwsze okulary nawet nie wie, od jakich modeli oprawek zacząć przymierzanie. W dobrym salonie optycznym wybór zazwyczaj jest ogromny. Oczywiście oprawki powinno się dobierać według własnego gustu i zdecydować finalnie na te, w których czujemy się najlepiej. Kształt oprawek powinien pasować do rysów twarzy, a ich kolor do naszego typu urody. Chociaż czarne oprawki uważa się za klasyczne i pasujące do wszystkiego, granatowe czy intensywnie czerwone zazwyczaj „nie gryzą się” z większością ubrań, za to dodają twarzy młodzieńczego wigoru. Ważna jest też grubość oprawek. Osoba o delikatnych rysach twarzy nie powinna wybierać oprawek grubych i ciężkich, a z kolei ktoś o wydatnych ustach i szlachetnych rysach nie powinien decydować się na oprawki zbyt „lekkie” dla jego typu urody. Jeśli chodzi o kształt twarzy, sytuacja wygląda następująco:

Twarz okrągła

Dobór okularów do twarzy okrągłej powinniśmy zacząć od przymierzania oprawek kwadratowych. Modele o tym kształcie nieco wyszczuplą twarz i sprawią, że będzie się wydawała ona bardziej pociągła.

Twarz prostokątna

W typ wypadku stosujemy zasadę dokładnie odwrotną. Twarz prostokątną i surową dobrze jest złagodzić owalnymi i okrągłymi oprawkami. Dzięki nim twarz nabierze symetrii i będzie wydawała się młodsza. Wybierają oprawki warto skupić się na tych lżejszych wizualnie, o stonowanych kolorach.

Twarz w kształcie serca

Twarz w kształcie serca wręcz stworzona jest do okularów w typie „kocie oczy”, które nigdy nie wychodzą z mody. Dobrze sprawdzą się przy niej zarówno cienkie, jak i średniej grubości oprawki. Alternatywą dla „kocich oczu” są oprawki owalne i prostokątne, ale nieco „wyciągnięte” ku zewnętrznym kącikom.

Twarz owalna

Posiadacze twarzy owalnych mają w życiu najłatwiej, jeśli chodzi o dobór oprawek – pasuje im w zasadzie wszystko. Muszą skupić się tylko na swoich rysach twarzy i typie urody, czyli na doborze odpowiedniej grubości oprawek i koloru. Większość kształtów oprawek będzie się i tak komponowała z ich twarzą.