optyk Kosiński

Fenomen okularów progresywnych

okulary progresywne

Wiele osób w średnim wieku pamięta swoich dziadków, a często też rodziców żonglujących kilkoma parami okularów. Nierzadko poszukiwanie właściwych – do czytania, szycia czy oglądania telewizji było nie lada wyzwaniem. Dzisiejsze możliwości wytwarzania szkieł korekcyjnych pozwalają jednak na zastąpienie wszystkich par jedną – progresywną.

Pogarszanie wzroku to naturalna konsekwencja starzenia się

O soczewkach progresywnych z pewnością słyszała większość z nas, jednak tylko wybrani mieli okazję doświadczyć komfortu, jaki wiąże się z ich noszeniem. Niestety te nowoczesne soczewki nie należą do tanich, co wynika choćby z zaawansowanej technologii wykorzystanej do ich produkcji. Szczególnie korzystne są takie okulary dla osób, których wzrok starzeje się w naturalny sposób, uniemożliwiając odczytywanie etykietek z drobnym drukiem czy cerowanie skarpetek. Osłabiona ostrość widzenia sprawia, że przyjmujemy nieprawidłową postawę, pochylając się nad czytanym tekstem lub też przysuwamy go pod sam nos. Konsekwencją są bóle mięśni, karku i głowy oraz ogólny dyskomfort życia. Niestety większość tradycyjnych okularów skonstruowana jest tak, że jeśli dzięki nim możemy odczytać tekst w gazecie lub na ulotce, to już nic nie widzimy większej odległości. W rezultacie pojawiają się w naszych torbach wspomniane okulary do czytania, do szycia czy do oglądania telewizji lub też „na bliż” i „na dal” – jak mówią ludzie starsi.

Czym są okulary progresywne?

Okulary progresywne to jedno z największycho siągnieć optyki. Specyfiką znajdujących się w nich soczewek jest podział na kilka obszarów korekcyjnych. Dzięki temu patrząc przez odpowiedni obszar szkła, możemy ostro widzieć to, co jest blisko, to co oddalone oraz przestrzeń pośrednią. Zamiana tradycyjnych modeli na okulary progresywne wiąże się z koniecznością zaadaptowania się do nowych warunków, jednak – pomimo różnych opinii – większość decydujących się na taką inwestycję osób jest z nich zadowolona i przystosowuje się w bardzo krótkim czasie.

Nowoczesnesoczewki progresywne to efekt wielu lat eksperymentowania w poszukiwaniu idealnych rozwiązań. Warto dodać, że każdy z takich produktów jest unikalny, ponieważ wartości poszczególnych stref korekcyjnych dostosowuje się do potrzeb konkretnego użytkownika. Oznacza to, że soczewki progresywne są dziś spersonalizowane, zapewniając najlepszy możliwy komfort widzenia. Każda para zaś powstać musi po konsultacji z lekarzem okulistą.