optyk Kosiński

Czy kolor soczewek w okularach przeciwsłonecznych ma znaczenie?

kolor soczewek w okularach przeciwsłonecznych

Okulary przeciwsłoneczne są nieodłącznym elementem letniego imagu. Pamiętajmy, że tylko okulary kupione w dobrym salonie optycznym gwarantują nam odpowiednią ochronę oczu. Producenci oferują wiele rozmiarów i kolorów okularów, każdy może więc znaleźć coś dla siebie. Okulary mogą różnić się od siebie między innymi kolorem soczewek. Czy ma on jakikolwiek wpływ na to, jak używa się danych okularów, czy nie? Sprawdźmy.

Popularne kolory

Najczęściej na rynku spotyka się okulary przeciwsłoneczne z soczewkami szarymi i brązowymi. Jaka jest między nimi różnica? Soczewki szare są najbardziej komfortowe w użyciu. Nie zmieniają one widzianego obrazu, są neutralne. Patrząc przez nie widzimy naturalny kontrast i barwy otoczenia. Dokładnie odwzorowują rzeczywistość. Szare soczewki mogą nosić naprawdę wszyscy i to o każdej porze dnia. Soczewki brązowe są z kolei idealne dla osób o wrażliwych oczach. Dzięki nim oczy odpoczywają. Brązowe soczewki poprawiają nieco głębię ostrości i wyostrzają kontrast, oko nie musi więc intensywnie w nich pracować.

Pozostałe kolory

Na rynku dostępnych jest też wiele okularów o oryginalnych kolorach soczewek. Nie wszystkie z nich jednak powinny być używane wtedy, gdy słońce świeci najbardziej intensywnie. Kolorowe soczewki na pewno wyglądają niesamowicie, jednak warto zachować takie okulary na dni, gdy słońce nie jest tak bardzo dokuczliwe. Zielone soczewki mogą zakłócać np. widzenie kolorów sygnalizacji świetlnej w ciągu dnia. Jednak są fantastyczne przed zmrokiem, gdy poprawiają widzenie w słabym świetle. Po zmroku z kolei świetnie sprawdzają się soczewki żółte, gdyż poprawiają kontrast widzenia. Bardzo pomagają kierowcom podczas jazdy nocą. Czerwone soczewki dobrze sprawdzają się świetnie wczesnym rankiem i późnym wieczorem, gdy słońce świeci lekko i nie jest jeszcze bardzo dokuczliwe. Fioletowe soczewki powodują, że źle widzimy kolory na dalszym tle. Uwydatniają za to je, jeśli tło jest zielone, są więc ideale na spacer w lesie, gdy chcemy wypatrywać wśród zieleni dziką zwierzynę. Bardzo modne są również soczewki niebieskie. Te  kolei są idealne w pochmurny dzień, gdy pogoda zmienia się często i szybko. Niebieskie szkła uwydatniają kolor żółty i tłumią kontrast tła.