optyk Kosiński

Maluchy i okulary

W dzisiejszych czasach wiele małych dzieci musi nosić okulary. W przypadku maluchów jest to problematyczne, gdyż szkrab nie rozumie jeszcze, że ten niewygodny gadżet na jego nosie służy jego zdrowiu i dzieci często buntują się przeciw noszeniu okularów. Co zrobić, by maluch polubił swoje okulary?

Badanie wzroku

Wybierają się z dzieckiem na badanie wzroku poszukajmy doświadczonego gabinetu cieszącego się dobrą opinią. Od tego, jak bardzo dziecko zaangażuje się we współpracę z okulistą zależy, jak dobrze dobrane będą jego okulary. Lekarze z dużym doświadczeniem mają odpowiednie podejście do dzieci, ale również odpowiedni do przeprowadzenia badań sprzęt. Dla maluchów, które jeszcze nie znają literek, stworzone są specjalne tablice okulistyczne, na których znajdują się zwierzątka lub inne dobrze znane im kształty. Lekarz powinien wytłumaczyć dziecku, na czym będzie polegało badanie i stale zachęcać je do współpracy, nawet jak maluszek zacznie się już nudzić na fotelu.

Dobór oprawek

Wybierając oprawki dla dziecka najlepiej jest robić to razem z nim. Pozwólmy maluchowi podjąć decyzję, dzięki temu istnieje duża szansa, że dziecko chętnie będzie nosiło na nosie swoje okulary. Będąc u optyka, poprośmy go o dziecięce oprawki do przymierzenia, najlepiej w tych kolorach, które dziecko uwielbia. Razem możemy wybrać też ładne pudełeczko na okulary. Zanim odbierzemy gotowe okulary, przygotujmy dziecko na to, że będzie musiało je nosić. Tłumaczmy mu, że dzięki temu będzie miało zdrowe oczka, obejrzyjmy razem z nim kilka bajek, w których główny bohater też nosi okulary. Pobawmy się misiami, zbadajmy im razem wzrok i przygotujmy dla nich okulary z papieru. Uczmy dziecko też tego, że okulary są jego prywatną rzeczą i nie powinien dawać ich kolegom do zabawy. Gdy już odbierzemy okulary i maluch będzie zapominał ich zakładać, cierpliwie przypominajmy mu o tym. Nie krzyczmy na dziecko, gdyż tylko zrazi się do okularów i będzie traktowało je jako przykry obowiązek, a nie element codzienności.