optyk Kosiński

Jak nosi się soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe

Wiele osób noszących okulary czasami zastanawia się nad tym, by spróbować soczewek kontaktowych. Słyszały one to, że soczewki są bardzo wygodne i pozwalają np. na komfortowe uprawianie sportu, ale nigdy nie miały ich w rękach. Co warto wiedzieć o soczewkach kontaktowych?

Jak wygląda soczewka?

Soczewki kontaktowe w dotyku, najprościej mówiąc, przypominają cienkie, delikatne błonki. Soczewki kupujemy tak, jak zamawiamy wykonanie okularów: kupujemy po jednym opakowaniu na dane oko, odpowiednio do wady wzroku, jaką w nim mamy. Producenci oferują rożne rodzaje soczewek: od jednodniowych, które wieczorem po prostu się wyrzuca do kosza, aż po miesięczne, które po wyjęciu z oczu przechowuje się w specjalnym pojemniczku z płynem, a po 30 dniach wymienia na nowa parę. Wiele osób zastanawia się, skąd biorą się spore różnice w cenach soczewek kontaktowych. Oczywiście, jak w przypadku innych produktów, z jakości. Droższe soczewki dobrych producentów mają inną budowę i skład, dzięki czemu oko „oddycha”, tańsze zapewniają tylko komfort widzenia. Dlatego też zdrowszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem dla oczu są wysokiej jakości soczewki kontaktowe kupione w salonie optycznym, niż tanie modele z sieciowej drogerii.

Jak zakłada się soczewki?

Kolejnym pytaniem osób, które nie miały do czynienia z soczewkami kontaktowymi jest to, jak się je zakłada i zdejmuje z oczu. Soczewka po wyjęciu z opakowania ma formę małego naczynia (miski). Soczewkę kładzie się więc wypukłą stroną na opuszek palca i nakłada na oko, do którego szybko się ona „przyklei”. Warto w tym momencie drugą ręką przytrzymać sobie powieki, by odruchowo nie mrugać. Soczewki ściąga się opuszkami palców: wskazującego i kciuka. Trzeba je po prostu spróbować delikatnie zmarszczyć na oku, a soczewka natychmiast sama się od niego „odklei”. To nic trudnego – wystarczy kilka razy spróbować. Potem czynności te wykonują się już automatycznie. Zanim zaczniemy zakładać lub zdejmować soczewkę, należy dokładnie umyć i osuszyć ręce.