optyk Kosiński

Z noskami czy bez – jakie okulary wybrać?

jakie okulary wybrać

Pytanie, czy zdecydować się na okulary z noskami czy bez, to tylko jedno z wielu, które musimy sobie zadać, podczas wyboru oprawek. Ich prawidłowe dobranie do twarzy nie tylko przesądzi o ostatecznym efekcie estetycznym, lecz także o komforcie noszenia szkieł. W skrajnych przypadkach źle dobrane okulary mogą powodować pogarszanie się wady wzorku. My podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Szkła

Przy większych wadach wzroku warto wybrać szkła pocieniane o współczynniku załamania światła większym niż 1,5.n oraz lżejsze i cieńsze na krawędziach.

Chcąc zapewnić sobie większy komfort widzenia, wybierzmy soczewki progresywne, przeznaczone zwłaszcza dla osób w średnim wieku, mających problemy z dobrym widzeniem bliży.

Ciekawym rozwiązaniem są także soczewki fotochromowe, które zaciemniają się i rozjaśniają w zależności od stopnia natężenia światła.

Oprawki

Po wybraniu szkieł nadszedł czas na wybranie odpowiednich oprawek.

Powinny być dopasowane do typu i kształtu twarzy: owalnej, okrągłej lub kwadratowej. Kolorystkę oraz wzór dobiera się w zależności od koloru oczu, cery, karnacji oraz koloru włosów.

Nie powinny być zbyt ciężkie, aby nie przytłaczać całości twarzy, a jedynie podkreślać jej walory i wydobywać  rysy.

Oprócz wyboru materiału, musimy zdecydować, czy preferujemy okulary z noskiem czy bez. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Okulary z noskiem są lepiej osadzone na nosie, jednak pamiętajmy, że w zakamarkach nosków często zbiera się brud i należy je regularnie czyścić. Ponadto mogą się przekrzywiać i rozregulować. Te bez nosków są z kolei z pewnością mniej wymagające, jednak źle dobrane, mogą spadać z nosa.

Jeśli chodzi materiały oprawek, mamy do wyboru oprawki:

  • plastikowe

  • metalowe

  • z dodatkiem szlachetnego srebra

  • drewniane

  • bambusowe

Plastikowe to oprawki wykonane z acetalu, materiału TR-90 lub zwykłego plastiku.

Szczególnie polecany jest acetal; materiał hipoalergiczny, bardziej przezroczysty niż plastik, lekki, a zarazem wytrzymały, dostępny w wielu różnych kolorach.