optyk Kosiński

Noszenie okularów słonecznych zimą – wymysł czy konieczność?

okulary zimą

Lato i okulary przeciwsłoneczne – takie połączenie wydaje nam się oczywiste i zarazem idealne. Jednak, gdy przychodzi zima, okulary lądują często na dnie szuflady. To błąd. Z okularów przeciwsłonecznych nie należy bowiem rezygnować nawet wtedy, gdy na dworze pojawia się biały puch, a temperatura spada poniżej zera. W zimie będą one nie tylko ciekawym uzupełnieniem naszej stylizacji, ale przede wszystkim doskonałą ochroną oczu.

Dlaczego warto nosić okularu przeciwsłoneczne zimą?

Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, to właśnie zimą promienie słoneczne są najbardziej szkodliwe dla oczu. To właśnie wtedy na skutek odbicia promieni słonecznych od bieli śniegu do naszych oczu dociera więcej światła. Każdy zapewne zna uczucie, gdy w mroźny dzień trzeba mrużyć oczy, gdyż trudno jest patrzeć na biały puch. Zimą promienie UVA i UVB mogą być niebezpieczne, szkodzić oczom i skórze, bo mimo, że słońce świeci mocniej latem, jego położenie na niebie jest niższe zimą, co oznacza, że do oczu dociera większa dawka promieniowania, niż latem, gdy słońce jest wysoko. Okulary przeciwsłoneczne doskonale ochronią więc oczy przed nadmiernym blaskiem zimowego słońca, ale też przed mrozem i wiatrem. To właśnie wiatr osusza oczy i powoduje, że powieka nie posiada odpowiedniego nawilżenia w postaci łez. Groźne dla wzroku są też niesione z wiatrem pyły zawarte w powietrzu. Warto też wiedzieć, że rezygnacja z okularów słonecznych w zimie może doprowadzić nawet do zapalenia spojówek czy zapalenia rogówki. Ponadto długotrwałe narażanie oczu na promienie słoneczne może powodować bóle głowy i doprowadzić od migreny. Nie należy też zapominać, że powieki są taka samą częścią ciała, jak każda inna i mogą ulec poparzeniu. Do szeregu korzyści, które daje noszenie okularów przeciwsłonecznych zimą, dochodzi też ochrona przed tzw. fotostarzeniem skóry, do którego doprowadza promieniowanie ultrafioletowe.

Jak widać noszenie okularów słonecznych zimą może przynieść wiele korzyści naszym oczom. Poza tym dobrze dobrane okulary są ciekawym uzupełnieniem stroju.