optyk Kosiński

Okulary do komputera – dlaczego są niezbędne?

okulary do komputera

Komputery stanowią już dziś codzienność, a pracę przy nich wykonuje większość z nas, siedząc przed monitorem kilkanaście minut lub wiele godzin dziennie. Są dla nas źródłem rozrywki i wiedzy, a korzystając z nich stale, często nie zastanawiamy się, jak niszczą wzrok. Lekarstwem są odpowiednie okulary do komputera.

Jak komputery wpływają na nasz wzrok?

Przez dziesięciolecia, kiedy komputery bardzo powoli zyskiwały popularność, trafiając nie tylko do firm, ale i do domów, typowe było przeświadczenie, że wpływają one negatywnie na zdrowie. Efektem było stosowanie różnych ekranów, przepisy o ustawianiu monitorów czy liczbie godzin spędzanych przed nimi w pracy. Obecnie w znacznym stopniu wyeliminowano już szkodliwe promieniowanie, a jego poziom jest znacznie niższy niż wartości wywołujące zaćmę i inne choroby narządu wzroku. Nie oznacza to jednak, że ostre światło nie szkodzi naszym oczom. Do typowych efektów długiej pracy przed monitorem zalicza się tzw. efekt McColougha, polegający na pojawianiu się przed oczami czarno-białych obiektów z kolorowym otoczeniem. Ekrany również męczą wzrok, co objawia się podrażnieniem, łzawieniem lub wysuszeniem oczu, zaburzeniami widzenia, bólem powiek i głowy w okolicy czołowej. W efekcie długa i ciągła praca może uszkodzić wzrok.

Okulary – skuteczna ochrona wzroku

Specjaliści twierdzą, że chociaż nie ma udokumentowanych wyników badań świadczących o wywoływaniu schorzeń przez monitory komputerowe, to już samo zmęczenie jest powodem do tego, aby pomyśleć o ochronie. Osoby zdrowe, bez zdiagnozowanej wady wzroku mogą wybrać specjalne okulary do komputera z soczewkami „zerówkami”, które nie zmieniają kąta widzenia, ale osłaniają oczy przed działaniem ostrego światła. Wśród dostępnych w sprzedaży okularów wiele posiada specjalne soczewki wyposażone w powłokę antyrefleksyjną eliminującą odblaski, antystatyczną lub hydrofobową, ułatwiającą utrzymanie w czystości, czy antyelektromagnetyczną – chroniącą przed tym minimalnym promieniowaniem emitowanym przez monitor. Osoby mające wadę wzroku i noszące okulary korekcyjne powinny zwrócić się do okulisty, który dokona korekty ich ogniskowej, dopasowując ją do ustawienia monitora. Zdarza się też, że podczas pracy przy komputerze z okularów korekcyjnych muszą korzystać osoby, które nie noszą ich na co dzień.