optyk Kosiński

Okulary korekcyjne a maski i gogle dla aktywnych

okulary korekcyjne

Uprawianie niektórych sportów wymaga precyzyjnej ochrony oczu przed czynnikami zewnętrznymi. Do takich form aktywności zalicza się snowboard, narciarstwo czy nurkowanie. Producenci oprawek i okularów stworzyli już specjalne modele soczewek korekcyjnych skorelowane z goglami i maskami.

Gogle i maski dla osób z wadą wzroku

Uprawianie snowboardu lub nurkowania przez osoby mające wadę wzroku nie wymaga spełnienia przez nie specjalnych wymagań. Muszą jednak zachować dobrą ostrość widzenia. Najlepszym rozwiązaniem, by było to możliwe, są soczewki kontaktowe, jednak nie zawsze są one tolerowane lub po prostu lubiane. Osoby wierne okularom mają do dyspozycji specjalne udogodnienia, jakimi są gogle snowboardowe, czyli specjalne oprawki przeznaczone do umocowania w nich soczewek kontaktowych. Modele do nurkowania produkowane między innymi przez firmę Rodenstock to także praktyczne okulary zintegrowane z maską. Dostępne są w szerokim zakresie parametrów, od -10,00 do +10,00 dioptrii, dzięki czemu sporty mogą uprawiać zarówno osoby krótko-, jak i dalekowzroczne. W przypadku gogli do snowboardu soczewki oczywiście trzeba zamówić indywidualnie u optyka. Połączy on ze sobą odpowiednie parametry korekcji wzroku z kolorem szkła, który będzie spełniał rolę ochrony przed światłem i promieniami UV.     

Nowoczesne okulary korekcyjne dla aktywnych

Takie gogle to z pewnością rozwiązanie rewolucyjne i bardzo przydatne dla osób noszących okulary korekcyjne, jednak ma ono tyleż zalet, co wad. Przede wszystkim wymienne kolorowe soczewki są bardzo kosztowne, więc mogą sobie na nie pozwolić tylko te osoby, które na to stać. Z drugiej strony jedna soczewka w danym kolorze przeznaczona jest tylko do konkretnych warunków pogodowych. Plusem jest z pewnością to, że ludzie kochający snowboard i korzystający z każdej okazji do jego uprawiania, mogą raz zainwestować i pozbyć się poważnego problemu na wiele lat. Dla tych, którzy nie chcą wydawać dużych kwot na wymienne soczewki pozostają jeszcze gogle snowboardowe i maski do nurkowania specjalnie produkowane z myślą o okularach. Są one nieco większe i pozwalają na umieszczenie wewnątrz klasycznych soczewek.