optyk Kosiński

Okulary przeciwsłoneczne dla komfortu, urody i zdrowia

okulary przeciwsłoneczne

Lato jest okresem, kiedy słońce potrafi porządnie dokuczyć, a ochrona wzroku jest priorytetem nie tylko ze względów zdrowotnych, ale także z uwagi na komfort przebywania na zewnątrz. Najlepszym wyborem są oczywiście okulary przeciwsłoneczne, które cieszą się w tym czasie ogromnym zainteresowaniem.

Okulary od słońca z salonu optycznego

Okulary przeciwsłoneczne dostępne są właściwie w każdym sklepie wielobranżowym, kiosku z prasą, sklepie z pamiątkami, a nawet na przygodnych stoiskach targowych. W okresie letnim ich zakup nie stanowi żadnego problemu, a dodatkowo można jeszcze wybierać pomiędzy różnymi wzorami, kształtami, kolorami i jakością. Szczególnie są one potrzebne kierowcom, którzy jeżdżą na dłuższych trasach, a intensywne słońce może być dla nich dużym utrudnieniem podczas obserwacji sytuacji drogowej.

W rzeczywistości nawet ten pozornie banalny drobiazg powinien pochodzić z profesjonalnego salonu optycznego, w którym specjaliści zadbają o jakość oraz właściwy profil oprawek. Nieco większy problem mają osoby, które na co dzień noszą okulary korekcyjne. Salony optyczne przygotowują jednak dla nich specjalne okulary korekcyjne z przyciemniającymi się szkłami. Te ostatnie określane są potocznie jako fotochromy, a podstawą ich działania jest zmiana barwy szkła pod wpływem natężenia światła.

Okulary nie tylko dla wygody

Chociaż powszechnie uważa się, że takie okulary kupowane są po to, żeby słońce nie raziło w oczy, w rzeczywistości ich znaczenie jest znacznie większe i ma wymiar zdrowotny. Promienie słoneczne o długości charakterystycznej dla pasma ultrafioletu są dla człowieka niebezpieczne. Wielu ludzi zdaje sobie z tego sprawę, kupując na przykład środki do opalania czy kremy na dzień z filtrem UV. Nie każdy jednak ma świadomość, że te same promienie niszczą też nasz wzrok. Okulary przeciwsłoneczne zabezpieczają oczy przed działaniem szkodliwego promieniowania, zapewniając im dłuższą żywotność i lepsze funkcjonowanie przez lata.

Innym czynnikiem negatywnym są gwałtowne „uderzenia” światła, czyli na przykład sytuacje nagłej zmiany oświetlenia, jak wyjście z cienia na oślepiające słońce. Dzięki okularom źrenice nie ulegają gwałtownym skurczom i rozkurczom, które negatywnie wpływają na mięśnie gałki ocznej. Poza tym okulary zapobiegają konieczności mrużenia oczu, które może powodować powstawanie zmarszczek mimicznych.