optyk Kosiński

Okulary przeciwsłoneczne. Czy warto kupować je na ulicy?

Okulary przeciwsłoneczne

Gdy przychodzi wiosna, a tuż po niej lato, okulary przeciwsłoneczne stają się akcesorium, bez którego wiele osób nie opuszcza domu. To bardzo dobry nawyk. Ochrona oczu przed oślepiającym słońcem pozwali nam cieszyć się ich zdrowiem przez wiele, wiele lat. Stoiska z okularami wyrastają na ulicach jak grzyby po deszczu, można je też kupić w kioskach, supermarketach i na stacja benzynowych. Największy wybór mają zawsze uliczne kramy w miejscowościach turystycznych: okulary przeciwsłoneczne dostępne są  w  nich w wielu kolorach i fasonach, a do tego są bardzo tanie. Nic więc dziwnego, że turyści chętnie kupują po kilka par, by mieć co założyć do eleganckiej sukienki na ślub koleżanki, jak i do bikini, podczas gry w siatkówkę na plaży. Czy tego typu tanie okulary pełnią jednak swoją rolę? Dlaczego okulary przeciwsłoneczne powinno się kupować tylko i wyłącznie w dobrych salonach?

Promieniowanie UV

Niestety, w większości przypadków tanie okulary sprzedawane na ulicach kompletnie nie chronią naszych oczu. Ich jedynym działaniem jest to, że światło słoneczne nie oślepia nas tak bardzo i mamy większy komfort widzenia, gdy przebywamy na zewnątrz. To, co różni tanie okulary od markowych to brak filtra UV. Promienie słoneczne, tak bardzo szkodliwe dla naszej skóry, są szkodliwe również dla oczu. Dobre, markowe okulary pełnią podobną funkcję dla oczu, jak krem UV dla skóry: chronią je przed niebezpiecznym promieniowaniem i chorobami. Tanie okulary mogą wręcz zaszkodzić oczom. Przyciemnione szkła sprawiają, że poszerzają się nam źrenice. Brak filtra z kolei sprawia, że do oka dociera jeszcze więcej niebezpiecznych promieni. Dlatego też okulary bez odpowiedniego filtra są tak naprawdę bezużytecznym gadżetem, który nie pełni swojej roli. Jeśli więc chcesz chronić swoje oczy, wybierz okulary z dobrego salonu optycznego.

Markowe okulary

Zakup porządnych okularów oznacza nie tylko ochronę oczu przed promieniowaniem. Modele znanych marek wyposażone są przeważnie również w filtry polaryzacyjny i powłokę antyrefleksyjną, które sprawiają, że nie oślepia nas światło odbijające się od powierzchni wody (a w górach – śniegu). Gdy przez okulary przeciwsłoneczne widzimy wyraźnie i komfortowo, jesteśmy bezpieczniejsi zarówno jako piesi na drodze, oraz jako kierowcy. Markowe okulary kupione w renomowanym salonie optycznym to także gwarancja wysokiej jakości wykonania, oraz profesjonalnej obsługi, która wyjaśni wszystkie nasze wątpliwości.