optyk Kosiński

Okulary przeciwsłoneczne. Co wybrać?

Gdy przychodzi lato wszyscy cieszymy się z ciepła, długiego dnia i możliwości spędzania czasu na zewnątrz. Jednak mocne słońce solidnie nadwyręża nasze oczy. Wiele osób w ogóle nie nosi w tym czasie okularów przeciwsłonecznych, gdyż o nich zapomina, nie lubi ciągle ich wkładać i zdejmować czy twierdzi, że źle w nich wygląda. To jednak ogromny błąd. Okulary przeciwsłoneczne powinny być w lecie akcesorium, z którym nie rozstajemy się wychodząc z domu.

Ochrona oczu

Promienie UV są bardzo szkodliwe dla człowieka. W upały pamiętamy o tym, aby posmarować się kremem z filtrem, by nie poparzyć skóry. Nasze oczy jednak nie dostają żadnej ochrony, jeśli nie nosimy okularów przeciwsłonecznych. Dla oczu nie jest szkodliwe tylko promieniowanie UV. Źle znoszą one również moment, gdy z cienia wychodzimy na pełne słońce i źrenica gwałtowanie się zmniejsza. O czym warto pamiętać wybierając okulary? Aby kupić dobre, markowe okulary w salonie optycznym, zamiast pierwszych lepszych okularów w budce z pamiątkami dla turystów. Tanie okulary jedynie poprawiają komfort naszego widzenia na słońcu i sprawiają, że nie mrużymy oczu (a co za tym idzie – nie robią nam się zmarszczki, tzw. kurze łapki). Nie dają nam jednak one ochrony przed promieniowaniem UV, czyli de facto – nie pełnią swojej najważniejszej funkcji.

Oprawki

Jeśli chodzi o wybór okularów przeciwsłonecznych, jest on naprawdę duży. Co jakiś czas do mody wracają tzw. lenonki, czyli okulary z małymi, okrągłymi szkłami. Nie są one jednak najlepszym wyborem, gdyż nie zakrywają oczu zbyt szczelnie. W ostatnich latach hitem były „pilotki”. Chociaż są dość spore i nie pasują do każdego typu urody, idealnie chronią oczy. Okulary przeciwsłoneczne najlepiej kupować osobiście, nie przez Internet. Możemy wtedy przymierzyć kilka różnych modeli i stwierdzić, w którym jest nam najlepiej. W przypadku okularów przeciwsłonecznych można poszaleć z kolorystyką. O ile nie jest się poważnym biznesmenem, warto w lecie postawić na intensywne kolory i różne desenie oprawek, by podkreślić swój indywidualizm.