optyk Kosiński

Okulary czy soczewki? Co wybrać?

szkła kontaktowe

Większość osób z wadą wzroku swoją przygodę z lepszym widzeniem przeważnie zaczyna z okularami. Jednak po jakimś czasie ich noszenia „okularnicy” dostrzegają szereg niedogodności, jakie przysparza dodatkowa para oczu: patrzenie przez szkła w deszczu jest niekomfortowe, zdarza się, że okulary parują lub oprawki nie pasują kolorystycznie do ulubionej sukienki. Osoby noszące okulary zaczynają się wtedy interesować soczewkami kontaktowymi. Co jest lepsze: soczewki, czy okulary?

Soczewki

Soczewki kontaktowe mają wielu fanów. Kiedy już przebrnie się przez niemiły etap nauki wkładania i wyjmowania ich z oka, stają się praktycznie jego częścią. Dzięki soczewkom można komfortowo uprawiać sport. Nie ma obawy, jak w wypadku okularów, że delikatne oprawki zniszczą się lub pęknie któreś ze szkieł. Soczewki nie podskakują na nosie, ani się z niego nie zsuwają. Soczewki dają wiele komfortu jeśli chodzi o urodę. Osoby z dużą wadą wzroku do niedawna skazane były na okulary z grubymi szkłami, potocznie nazywanymi „denkami od butelek”. Dzięki soczewkom nie są na nie skazane. Soczewki również świetnie sprawdzają się u pań, które na co dzień noszą kolorowe oprawki. W przypadku dużego wyjścia, gdy chcą założyć piękną sukienkę, do której nie pasuje kolor oprawek, po prostu zakładają soczewki. Dzięki nim mogą wyeksponować również perfekcyjnie zrobiony makijaż oczu. Jednak soczewki mają jeden minus. Są ciałem stałym, które nakłada się na delikatne oko, co nie jest dla niego najzdrowsze. Okuliści odradzają noszenie soczewek codziennie. Raz na jakiś czas powinno się dać oku odpocząć i ponosić okulary.

Okulary

Okulary są zdrowsze dla oka. Nie wymagają noszenia ze sobą płynu do ich przechowywania, raz kupione służą przez wiele lat. Wybierając oprawki warto poświęcić tej czynności sporo czasu, aby znaleźć te naprawdę dobrze trzymające się na nosie. Można je szybko założyć i zdjąć, nie trzeba podczas tej czynności pamiętać o zachowaniu higieny rąk. Oczywiście posiadają szereg wad, dla których raz na jakiś czas warto zmienić je na soczewki, jednak to właśnie okulary powinny być pierwszym ratunkiem przy wadzie wzroku.