optyk Kosiński

Soczewki kontaktowe – dobra alternatywa dla okularów

soczewki czy okulary

Stwierdzona wada wzroku zobowiązuje pacjenta do wyboru pomiędzy okularami a soczewkami kontaktowymi. Obie opcje mają swoje wady i zalety. Wybór zależy od indywidualnych preferencji, a także od predyspozycji. Ważnym zadaniem użytkownika jest też systematyczne czyszczenie i konserwacja soczewek.

Okulary czy soczewki?

Okulary są praktyczne i w każdej chwili można je zdjąć lub założyć. Soczewki kontaktowe wymagają pewnych umiejętności i nie każdy od razu sobie z nimi poradzi. Z drugiej strony jednak nie spadają i nie przeszkadzają w wykonywaniu codziennych czynności. Nowoczesne soczewki kontaktowe dostępne na rynku są gwarancją komfortu i bezpieczeństwa. Wykonane ze specjalnego hydrożelu w połączeniu z silikonem, z zastosowaniem najnowszych technologii, zapewniają wysoką jakość widzenia oraz doskonały stan oka nawet po dłuższym okresie użytkowania. Najczęściej są one dostępne w wersji miesięcznej, a niewielkie opakowania zawierające trzy sztuki pozwalają na wypróbowanie produktu bez konieczności wydawania dużych kwot na większe opakowania. Taka próba pozwoli przekonać się, czy soczewki będą tolerowane przez konkretnego użytkownika.

Konserwacja soczewek żelowych

Codzienne użytkowanie soczewek zwykle oznacza potrzebę czyszczenia i konserwacji – chyba, że do czynienia mamy z soczewkami jednodniowymi. Nowoczesne produkty z reguły przeznaczone są jednak do długiego użytkowania, nawet przez trzy miesiące. Dlatego wymagają one systematycznego wyjmowania i przemywania. Ta czynność ma zapobiegać gromadzeniu się zabrudzeń, w tym białka użytkownika i tworzeniu się na soczewce złogów, które utrudniają widzenie. Soczewki kontaktowe pod tym względem przypominają okulary, które nieczyszczone przez kilka dni zakłócają ostrość widzenia. Do konserwacji służą specjalne płyny oksydacyjne i wielofunkcyjne, które z jednej strony usuwają zanieczyszczenia, a z drugiej odkażają powierzchnię. Skomponowano je tak, że są obojętne dla oka. Dodatkowo przygotowywane są specjalne antybakteryjne pudełeczka, w których można przechowywać soczewki, gdy te nie są używane. Systematyczna konserwacja zapewnia nie tylko trwałość produktu, ale też zdrowe oczy.