optyk Kosiński

Co warto wiedzieć przed wyborem okularów?

okulary

Kiedy wzrok zaczyna nam płatać figle, pogarsza się jego ostrość, a wieczorami odczuwamy ból i dyskomfort oczu, to pierwszy sygnał, żeby pomyśleć o okularach. Zanim wybierzemy odpowiedni model i zapłacimy za niego, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby dobrze w nim wyglądać i czuć się komfortowo.

Okulary po konsultacji z okulistą

Decyzja o zakupie okularów zazwyczaj nie zapada nagle i zanim utwierdzimy się w przekonaniu, że już pora na wsparcie dla wzroku, odwlekamy ten moment jak najdłużej. Wynika to z tego, że kiedy raz już po nie sięgniemy, będziemy je nosić do końca życia, a przecież każdy chce jak najdłużej zachować młodość. Zazwyczaj pierwsze kroki kierujemy do salonu optycznego, który oferuje komputerowe badanie wzroku i na jego podstawie specjalista dobiera odpowiednie soczewki. Niestety takie badanie nie zawsze bywa wystarczające do określenia faktycznej wady. To pierwsza rzecz, o której powinien pamiętać każdy początkujący poszukiwać okularów korekcyjnych. Najlepszym rozwiązaniem jest więc skorzystanie z oferty takiego salonu, przy którym znajduje się gabinet okulistyczny, a przyjmujący w nim lekarz przeprowadzi kompleksowe i wielokierunkowe badania, rzetelnie sprawdzając wzrok.

Ważny nie tylko wygląd, ale i komfort

Stając przed wielką gablotą oprawek okularowych, większość początkujących ma dylemat, jaki model wybrać, a w zakupie kierują się tym, co im się podoba. Estetyczny wygląd i kolor, który pasuje do torebki czy włosów nie są jednak wystarczającymi kryteriami. Pod uwagę trzeba też wziąć budowę ciała, typ urody, wielkość wady wzroku oraz to, czy obie soczewki będą takie same czy różne. Niewiele osób wie na przykład, że soczewki korygujące astygmatyzm lub krótkowzroczność są cieńsze w środku, a grubsze na obwodzie. Subtelne oprawki z drutu podkreślą tę grubość i stworzą nieestetyczną kompozycję. Delikatne oprawki nie są też odpowiednie przy dużej różnicy wad w obojgu oczach, bowiem zaakcentują różną grubość soczewek. Kolejny ważny element to zauszniki. Wybierając oprawki trzeba koniecznie dopasować je do położenia własnych uszu. Zbyt krótkie będą spadały, powodując dyskomfort.